Podgutnica – ponos Turopolja

Podgutnica – ponos Turopolja

U petak, 18. listopada, u Osnovnoj školi Velika Mlaka, na inicijativu Učeničke zadruge „Jabuka“ i voditeljice Martine Martinković, profesorice hrvatskog jezika, obilježen je Dan kravate. Tom je prigodom održano predavanje o podgutnici i etnoradionica „Podgutnica – ponos Turopolja“, na kojoj su učenici izrađivali preteču kravate, koja je Turopolju osigurala povijesni status kolijevke ovog danas omiljenoga modnog dodatka.

Podgutnica – zavjet ljubavi i vjernosti, znak plemenitosti

Učenicima četvrtih razreda i njihovim učiteljicama o podgutnici su govorili Marko Cvetković, podžupan Plemenite opčine turopoljske, zamjenik župana Jurja Odrčića, i Monika Adžaga, članica Upravnog odbora Društva žena Velika Mlaka, ujedno i voditeljica etnoradionice.

Tijekom obilježavanja Dana kravate, učenici nisu samo slušali o kravati kao hrvatskom izumu, nego i o podgutnici kao njezinoj preteči i jedinstvenom motivu označavanja plemenitosti kod ljudi. „Dan kravate obilježavamo i u Turopolju za koje smatramo da je upravo ono postojbina kravate. Turopoljski banderijalci, laka konjica u tadašnjoj hrvatskoj vojsci, koji su štitili naš kraj i Hrvatsku, nosili su rubac, koji su im kao uspomenu na dom te zavjet ljubavi i vjernosti vezale djevojke i žene pod vrat (pod gut), a koji je danas poznat kao podgutnica. Tijekom Tridesetogodišnjeg rata u 17. stoljeću, zapazili su ga Francuzi pa i sam kralj Luj XIII., koji ga prihvaća kao novi modni detalj – rubac koji se veže na hrvatski način „a la Croate“, a od kojeg je potekla kravata. Možete biti ponosni što živite u Turopolju, bez obzira otkud potječete, jer je to kraj iz kojeg je potekla kravata“, istaknuo je Marko Cvetković u svom izlaganju u obilasku učenika razredne i predmetne nastave u OŠ Velika Mlaka.

50 učenika izrađivalo podgutnice

Sudionici etnoradionice bili su učenici 4. a i b razreda Osnovne škole Velika Mlaka sa svojim učiteljicama Sanjom Sarić i Kristinom Polić. Voditeljica etnoradionice Monika Adžaga govorila im je o ulozi podgutnice i na koji će je način izrađivati. Pobrinula se za materijal koji je korišten na radionici te je svojom kreativnošću nadahnula učenike. Izrađeno je više od pedeset podgutnica kao broševi i dvije velike podgutnice koje će krasiti njihove učionice.

„Učenici su šivali, lijepili ukrase na podgutnicama i sat i pol vremena uživali u kreativnom radu. Bilo je prekrasno. Divni su i Monika i Marko. Dugo nisam upoznala mladoga čovjeka koji tako elokventno i s ljubavlju govori o Turopolju“, izjavila je Kristina Polić, učiteljica 4.b razreda. Posebno vješti u šivanju bili su dečki. „Svaki dan bih volio biti na takvim radionicama, rado bih češće šivao“, rekao je Alen, učenik 4. b razreda.  „Jako sam ponosan na podgutnicu koju sam napravio i ne želim je uopće skidati“, oduševljeno je izjavio Leni iz 4. b. Učenici 4. b razreda Emanuel, Tonka i Tena bili su jako vrijedni i aktivni, napravili su svoje podgutnice broševe, a zatim su radili i na velikoj podgutnici koja će imati posebno mjesto u njihovoj učionici.  „Radionica je bila jako zanimljiva. Zabavili smo se, ali smo pritom i mnogo naučili. Lijepo je čuti da je podgutnica, preteča kravate, potekla baš iz Turopolja“, izjavila je Sanja Sarić, učiteljica 4. a razreda. Za učenike 4. a razreda Šimu, Karla, Frana i Filipa šivanje je bilo pravo otkriće te su rekli da su sretni što su imali priliku da i to nauče.

Učenici prvih i drugih razreda Produženog boravka OŠ Velika Mlaka također su obilježili Dan kravate. Sa svojim učiteljicama Lucijom Arbanas, Ivanom Buconjić i Ivanom Čulina slikali su podgutnice.

„Hvala Društvu žena Velika Mlaka koja mnogobrojnim aktivnostima čuva tradiciju i kulturu našeg mjesta. Hvala i na svakoj podršci koju je Društvo pružilo u raznim aktivnostima naše UZ „Jabuka“. Ponosni smo što smo ovaj put uspostavili suradnju na razini Škole. Zahvaljujući radionici „Podgutnica – ponos Turopolja“ oživljena je podgutnica među učenicima, učenici su se upoznali s podgutnicom kao pretečom kravate i naučili su je samostalno izraditi. Radionica je također pokazala moć dobre volje i međusobne podrške te želje za suradnjom Društva i naše Zadruge, što nam je motivacija i potvrda za daljnji rad“, zaključila je profesorica Martina Martinković, inicijatorica obilježavanja Dana kravate u OŠ Velika Mlaka i voditeljica UZ „Jabuka“.

Tekst napisala Ivana Andrić Penava, predstavnica Društva žena Velika Mlaka

Podijeli
Skip to content